Jeszcze kilka sezonów wstecz panele winylowe były czymś zupełnie nowym, czymś, co niekoniecznie wzbudzało zaufanie. Jednak ten rodzaj podłóg nie potrzebował wiele czasu, by zadomowić się na światowym rynku podłóg.

Stosunkowo szybko klienci zaczęli doceniać panele winylowe za ich coraz bogatsze wzornictwo, funkcjonalność, jak i niespotykaną do tej pory trwałość, która pozwala je kłaść nawet w łazience. Zobaczmy czym jeszcze wyróżniają się panele winylowe.

Na jakie zalety paneli winylowych warto zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich wręcz niezwykłą wytrzymałość. Są one zupełnie niepodatne na działanie wody i wilgoci co sprawia, że możemy je położyć nie tylko w salonie, przedpokoju czy kuchni, ale także w łazience. Co jest bardzo istotną zaletą z dzisiejszej perspektywy wykańczania mieszkań. Panele winylowe stworzą we wnętrzach jednolitą posadzkę, dzięki czemu utrzymujemy harmonię i optycznie powiększamy przestrzeń mieszkania. Ich wierzchnia warstwa odporna jest także na uporczywe plamy z wina czy tłuszczu, dzięki czemu nie musimy obawiać się o obniżenie walorów estetycznych podłogi np. w kuchni gdzie powierzchnia podłogi jest szczególnie narażona na różnego typu zabrudzenia.

Ich zaletą jest także to, że są miłe w dotyku. Winyl charakteryzuje się elastycznością i dobrym przewodzeniem ciepła, co w kontekście ogrzewania podłogowego jest wyjątkowo istotne. Warto też zwrócić uwagę na właściwości wygłuszające winylu, jest to materiał o wysokich parametrach izolujących akustykę, co przekłada się na wyższy komfort i prywatność. Jest to także cenna właściwość jeśli panele trafić mają do mieszkania w bloku.

Technologie, z których obecnie korzystają producenci pozwalają też na produkcję paneli o bardzo wysokich walorach estetycznych. Panel perfekcyjnie odwzorowuje naturalne usłojenie lub wzornictwo ceramiczne.

Montaż paneli – szybki i prosty

Położenie paneli nie jest czynnością skomplikowaną ani czasochłonną. Nawet większe powierzchnie uda się wykończyć w jeden dzień. Montaż można przeprowadzić na dwa sposoby. Jednym z nich jest montaż na klej, drugim montaż bez jego użycia. Ten drugi sposób wybierany jest częściej ze względów praktycznych, umożliwiających w razie potrzeby szybki demontaż czy wymianę podłogi. Tzw. montaż pływający, czyli bez użycia kleju, możliwy jest dzięki niewielkim zatrzaskom, które znajdują się po bokach paneli. Należy jednak pamiętać, że posadzka, na której będziemy kłaść panele musi być perfekcyjnie równa.

A co z pielęgnacją paneli winylowych?

Panele winylowe są podłogami bardzo wytrzymałymi, odpornymi nie tylko na wodę czy zabrudzenia, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nie możemy zapomnieć o zabiegach pielęgnacyjnych, dzięki którym żywotność podłogi zostanie znacznie wydłużona, a jej wygląd będzie zawsze pięknie się prezentował. Powinniśmy więc regularnie czyścić podłogę z kurzu i przede wszystkim z piasku, który może porysować wierzchnią warstwę panela. Warto mieć też na uwadze to, jakich środków używamy do mycia podłogi. Nie powinny to być silne detergenty, które mogłyby odbarwić kolor paneli. Warto zorientować się więc, jakie producent poleca środki do mycia podłogi i właśnie z takich korzystać, by być pewnym doskonałych efektów.

Kategorie: Wnętrze